İnternet Teknoloji Derneği – INETD youtube yasağı konusunda iç hukuk yollarını tükettiği için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurdu. Başvuruyu 20 kasım 2009 tarihinde derneğin avukatlarından Nihad Karslı yaptı. Tam başvuru ve ilgili dokümanları http://inetd.org.tr/yasaklar.php üzeriden (html, odt, doc) formatlarında erişebilirsiniz.
Burada ana argümanları tekrarlıyoruz.

Tarihçe:
Youtube.com webi 05/05/2008 tarihinde sakıncalı bulunan 10 video nedeniyle 5651 nolu yasa yoluyla tedbir olarak kapatıldı. Söz konusu videoların bazıları youtube tarafından tamamen kaldırıldı. Bazıları ise sadece Türkiye’den erişime kapatıldı. Bu süre zarfında herhangi bir yargılama yapılmadı; dava açılmadı, savunma alınmadı. Tedbir kararı yenilenmesi gerektiği halde yenilenmedi. Ana ilgi alanı internet olan İnternet Teknolojileri Derneği – INETD, bu yasaklamadan zarar gören üyeler ve misyonu gereği tüm ülke ve bizzat kendisi adına bu yasaklamanın hukuka ve kamu yararına aykırı olduğunu düşündüğü için İnternetin doğum gününde yazılan bir dilekçeyle kararı veren mahkemeye itiraz edildi. Mahkeme, itirazın kararın ilk haftasında yapılması gerektigi gerekçesiyle itirazı reddetti. Bir üst Mahkemeye, gerekçelerimizle yaptığımız itiraz hiçbir gerekçe ve görüş belirtilmeden reddedildi. Ülkemizde itiraz edebileceğimiz başka makam kalmadığı için AİHM’ne başvurmak zorunda kaldık.

Gerekçe:
Youtube.com webi milyonlarca kişinin üye olduğu, tüm uluslardan bireylerin, sivil toplum kuruluşlarının, firmaların, uluslararası kuruluşların, siyasal partilerin, hükümetlerin, üniversitelerin yerleştirdiği milyonlarca videoyu içermektedir. Bir dakika içinde tam 20 saatlik video yüklendiği rapor edilmiştir. Bu videolar fikir ifade eden, sanat eserlerini, tarihsel belgeleri, çeşitli eğitim malzemelerini, ticari ve turistik tanıtım malzemelerini içermektedir. Yasaklama, en azından birkaç kitap yüzünden koca bir kütüphaneyi yasaklamak kadar adaletsiz ve kamu yayarına aykırıdır. İnternet yaşamın her alanına girdiği için, youtube.com’u, sakıncalı bulunan videoları nesne temelli filtreleme ile erişime engellemek mümkün iken onu uygulamayarak, tüm webi yasaklamak tüm ülke yurttaşları ve dünya vatandaşlarının temel haklarını hiçe saymaktır. Yasaklama ile Sözleşme’nin 10. maddesine aykırı olarak ifade özgürlüğüne sınırlama getirilmektedir. Youtube.com’a üye olan milyonlarca Türk vatandaşının kendini ifade etme ortamına sınırlama getirilmektedir. INETD olarak etkinlikleri de akgulxx ve inetdtr hesapları altında sergilemek, üyelerimize ve yurttaşlarımıza iletmek için youtube.com’u bir kanal olarak kullanmak istiyorduk ve hala istiyoruz. Bizimde kendimizi ifade etmemize sınırlama getirilmiştir. Yasaklama Sözleşmenin 6. maddesine aykırı olarak sakıncalı videolarla hiçbir bağlantısı olmayan kişilere kısıtlama getirilmekte, hiçbir yargılama yapılmadan bir tedbir kararı kesin bir karar gibi uygulanmakta; bundan zarar gören kişilerin hakkını arama hakkına sınırlama getirmektedir. Verilen tedbir kararı kısa bir süre için geçerli olması gerekirken, tedbir kararı yinelenmeden Mayıs 2008 ‘den beri uygulanmaktadır. Tedbir kararı öncesinde de ne bir savunma alma çabası olmuş, ne de bilir kişiye başvurulmuştur.
Yasaklamaya neden olan videolar nedeniyle, ne söz konusu videoları webe yerleştirenler için ne de youtube.com yetkileri için bir yargılama süreçi başlatılıp, dava açılmıştır. Herhangi bir yargılama yapılmamasına rağmen, orantısız bir şekilde bazı kişilerin youtube.com’a yüklediği birkaç video nedeniyle milyonlarca masum Türkiye vatandaşı cezalandırılmakta ve yasaklamaya itirazı gözönüne alınmamaktadır. İnternete yeni başlamış birinin, youtube.com’u yeni keşfetmiş birinin, ya da sosyal ağ oluşturmak isteyen, yurttaş, firma, Sivil Toplum Kuruluşuna, yani Türkiye’de yaşayan birey ve kurumlara; ve Türkiye’ de bulunan birey ve kurumlara ulaşmak isteyen dünya üzerindeki herhangi bir aktörün bu hakkı yok sayılmaktadır. Onun seçim özgürlüğüne kısıtlama getirilmektedir. Yasaklama 1 nolu Protokol’un 2. maddesindeki Eğitim Hakkına sınırlama getirmektedir. Youtube bir yandan üniversitelerin ders malzemeleri koydukları ana dağıtım kanalı olmuştur. Bunu NASA, Birleşmiş Milletler gibi uluslar arası kuruluşlar ve firmalar takip etmiştir. Sivil toplum kuruluşları, her kademedeki kuruluşları takip etmektedir. Eski ders malzemeleri, bireyin oluşturduğu eğitim malzemeleride içinde youtube ana dağıtım kanalı olmuştur. Yasaklama ile yurttaşların ve diğer birimlerin eğitim failiyetlerine ve öğrenme haklarına kısıtlama getirilmektedir. İnternet yaşamın tüm boyutlarını kapsadığı için, internete getirilen bir kısıtlama en başta iletişim özgürlüğüne getirilen bir kısıtlamadır. Bunun doğal sonucu, yukarıda belirtilen ifade, adil yargılama ve öğrenme özgürlüğü dışında, kendini geliştime, iş yapma, eğlenme gibi özgürlüklere kısıtlama getirilmektedir. İnternet bugün bir toplanma ve örgütlenme ortamıdır. Siyasi partiler, Sivil Toplum Kuruluşları interneti kendi aralarında haberleşmenin ötesinde, politik faaliyet ortamı, kamuoyundan geri besleme ortamı, kendileri ifade etme, tanıtma ortamı olarak kullanmaktalar. Obama’nın ve daha önce Howard Dean’ın interneti politik örgütlemede kullanmaları, bu konuda teorilerin geliştirilmesine, kitapların yazılmasına neden olmuştur. Youtube.com, facebook ve twitter gibi sosyal ağlar bu çabada öne çıkmışlardır. Youtube’un kapalı kalması Sivil Toplum ve Siyasal aktörlerin örgütlenme özğürlüğüne sınırlama getirmektir. Bizde INETD olarak bu sınırlamadan payımıza düşeni aldık. Dolayısıyla, kanımızca sözleşmenin 11.maddesini inkar eden bir uygulama söz konusudur.

Trackback

7 comments until now

 1. Oncelikle boyle bir girisimde bulundugunuzdan dolayi sizleri tebrik ediyorum. Birkac sorum olacak:

  * Mahkeme ne zaman sonuclanir?

  * Eger olumlu sonuclanirsa TC bu karari uygulamak zorunda midir?

  * Yasaklanan diger siteler de otomatik olarak acilir mi yoksa her biri icin ayri ayri basvurmak mi gerekir?

  Tesekkureler. Kolay gelsin.

 2. Bu davayi sonuna kadar destekliyoruz. Sansure ve dusunce ozgurlugunun her turlusune karsiyiz. Umarim kisa bir sure icinde bu dava sonuca varir.

  Serdar

 3. Çok teşekkürler INETD. Ülkemiz dünyaya her alanda rezil olmak zorunda değil.

 4. Somut ve olması gereken bir girişim. Sanal ortamdaki tepkileri somut bir şekilde ifade etmek bu işi çözebilir, en azından çözemese bile yapılabileceklerin hepsi yapılmış, sonuçları görülmüş olacak. Emeği geçenlere ve INETD’ye teşekkürler.

 5. Ülkemiz hukukunun çalışmayıp, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurmak zorunda olmamız ne acı.

  Açtığınız bu davayı destekliyor ve İnternet Teknoloji Derneği’ne teşekkür ediyorum.

 6. Bu davayi sonuna kadar destekliyoruz. Sansure ve dusunce ozgurlugunun her turlusune karsiyiz. Umarim kisa bir sure icinde bu dava sonuca varim.

 7. Youtube açılsa bile 1 hafta içinde yeniden kapanacaktır.İnsanlara internet kültürü verilmeli diye düşünüyorum.

Add your comment now